Arheološki muzej Osijek
Muzej Đakovštine
Galerija likovnih umjetnosti
Muzej grada Iloka
Muzej Slavonije Osijek
Zavičajni muzej Našice
Zavičajni muzej Slatina
Galerija umjetnina grada Slav. Broda
Gradski muzej Požega
Muzej Brodskog Posavlja
Gradski muzej Vinkovci
Gradski muzej Virovitica
Gradski muzej Vukovar
Zavičajni muzej "Stjepan Gruber"
Muzej vučedolske kulture
Veličina fonta: +
2 minutes reading time (435 words)

Šesta "Književna večer"

KNJIEVNA-VEER-Nika-Boi-06.11.2019._page-0001

Nikša Božić

Izazovi razvoja malih gradova

Izazovi razvoja malih gradova aktualna su tema na europskom i svjetskom planu. Mali gradovi važan su element mreže naselja, važni zbog činjenice da u njima živi znatan dio ukupne populacije pojedine regije ili države. Upravo mali gradovi sa svojim funkcijama imaju ključnu ulogu u pružanju mreže društvenih i drugih usluga za okolna ruralna područja te su važan činitelj razvojne stabilnosti i vitalnosti šireg okruženja. Veliki broj malih gradova ujedno su i povijesni gradovi te njihovo povijesno naslijeđe značajno doprinosi lokalnom identitetu.

Unatoč njihovoj maloj veličini, upravo u malim gradovima živi znatan dio stanovnika nekog područja. U urbanom sustavu Hrvatske ističu se upravo mali gradovi. Primjerice, više od polovice svih gradova Hrvatske su gradovi do 5.000 stanovnika, a u naseljima veličine do 5.000 stanovnika živi svaki peti stanovnik Hrvatske.

U Europi mali gradovi suočeni su sa zajedničkim izazovima koji uključuju nedostatak administrativnih kapaciteta kao i nedostatak mogućnosti za laku prilagodbu složenim zahtjevima suvremenog razvoja. To dovodi do smanjenja gospodarskih aktivnosti i uslužnih funkcija, demografskih problema kao i sveopćeg gospodarskog, društvenog i fizičkog opadanja.

Tema održivog razvoja malih gradova specifična je tema koja traži inovativne pristupe. Za male gradove traže se novi modeli urbane obnove koji moraju postići ravnotežu između očuvanja povijesne baštine i održivog socioekonomskog razvoja kako bi se ojačala njihova atraktivnost i konkurentnost, uz očuvanje autentičnosti krhkih lokalnih sredina.

U izlaganju će biti predstavljena iskustva europske udruge ECOVAST (Europsko vijeće za sela i male gradove) koja već desetljećima sustavno upozorava na važnost specifičnih problema malih gradova i njihovu važnu ulogu u urbano-ruralnim vezama. Biti će predstavljeni europski pristupi rješavanju problema malih gradova koji uključuju inovativne pristupe, integrirano planiranje, planerske i ekonomske aspekte urbane obnove, uključivanje lokalnih dionika te projektnu usmjerenost jasnim ciljevima razvoja.


Nikša Božić ovlašteni je arhitekt-urbanist, zaposlen u projektnom uredu APE u Zagrebu gdje je voditelj izrade planova, izvješća i studija iz područja prostornog planiranja i prostornog razvoja s posebnim fokusom na prostorno planiranje u ruralnim sredinama i malim gradovima. Vodio je izradu nekoliko prostorno-planskih dokumenata za Grad Našice. Potpredsjednik je Hrvatske sekcije ECOVAST-a (Europsko vijeće za sela i male gradove), aktivni član Hrvatske mreže za ruralni razvoj (HMRR) te član upravnog odbora međunarodne mreže PREPARE (Partnership for Rural Europe).

 

PROJEKT: Zlatna dob za nove početke

srpanj 2018. – studeni 2019.


CILJ PROJEKTA: aktivnije i brojnije uključivanje starije populacije u aktivnosti na području kulture i umjetnosti. Projekt se provodi na temelju poziva Ministarstva kulture na dodjelu bespovratnih sredstava u okviru programa Umjetnost i kultura 54+.


NOSITELJ PROJEKTA:

Zavičajni muzej Našice


PROJEKTNI PARTNERI:

Hrvatska narodna knjižnica i čitaonica Našice

Grad Našice

Matica umirovljenika Hrvatske - Gradska udruga umirovljenika u Našicama


Ukupan iznos prihvatljivih troškova: 555.174,66 HRK

EU sufinanciranje projekta: 471.898,46 HRK

Radionica o bećarcu
U Galeriji likovnih umjetnosti Slavko Kopač Gradsk...

Popularni sadržaji

muih-blok-footer

 

Muzejska udruga Istočne Hrvatske svoje korijene pronalazi u godini 1951., kada je osnovana Slavonskoj podružnica Društva službenika i suradnika muzeja, galerija i konzervatorskih zavoda Museion u NR Hrvatskoj.

Sjedište Udruge:

Muzej Slavonije
Trg Sv. Trojstva 6
31 000 Osijek

tel: +385 31 250 731